مشاهیر شهر

شهر……مفتخر است که خاستگاه تنی چند از چهره های ماندگار کشور بوده است که در ذیل شمه ای از آن ذکر میگردد:

شهر طالخونچه زادگاه علماي بزرگي همچون آيت اله سيد علي اكبر و سيد اسماعيل هاشمي (ره) و شيخ اسداله الهي (ره) همچنين زادگاه يكي از وزراي ديلميان بنام صاحب ابن عباد (ره) ميباشد.

نام و زندگینامه شخصيت هاي مذهبي :

مرحوم آیت الله آقای حاج سید اسماعیل هاشمی اصفهانی (رحمة الله علیه)

مرحوم آیت الله آقای حاج سید اسماعیل هاشمی اصفهانی (رحمة الله علیه) حدود سال ۱۳۳۰ قمرى در روستاى طالخونچه سمیرم سُفلى ـ كه محلّ تبلیغى اجداد پدرى و مادرى اش بود ـ متولد شد. پدر ایشان حضرت آیة اللّه میرزا محمد حسن موسوى ـ افاض اللّه علیه المغفرة و الرحمة ـ از شاگردان برجسته میرزا ابوالمعالى كلباسى ، آخوند كاشى، میرزا جهانگیرخان قشقائى و سیّد محمد باقر درچه اى بودند كه در میان عالمان آن عصر، به زهد و تقوا معروف بوده و اذكارى نزد خود داشتند.
آیة اللّه هاشمى تحصیلات ابتدایى خود را در مكتب خانه نزد پدر و سایر بزرگان فامیل به پایان برد و در حدود سال ۱۳۴۰ قمرى در زمان حیات آیة اللّه درچه اى به اتفاق برادرش مرحوم آیة اللّه آقا سیّد على اكبر براى ادامه تحصیل به اصفهان هجرت كردند. و در آن جا مشغول فراگیرى علوم حوزوى شدند.
پس از مدتى توقّف و ادامه تحصیل، براى گرفتن جواز سفر به نجف اشرف و ادامه تحصیلات در آن حوزه مقدّس، از اصفهان به شهر مقدّس قم آمدند.

نام و زندگینامه شخصيت هاي سياسي :

نام و زندگینامه شخصيت هاي علمي :

نام و زندگینامه شخصيت هاي ادبی :

بزرگ مرد اقیانوس بیکران ادب فارسی

ته

اعخا
دکتر محمّدجواد شریعت فرزند شیخ محمّدرضا شریعت بن ملّازین‌العابدین طالخونچه‌ای اصفهانی، از پرکارترین استادان زبان و ادبیات فارسی در عصر حاضر. او در سال ۱۳۱۵ش در اصفهان متولّد شده و تحصیلات ابتدائی را در طالخونچه طی نمود و نزد پدر مقدمات و سطوح را فرا گرفت سپس در اصفهان به ادامه تحصیل در دبیرستان پرداخته و پس از دریافت دیپلم در دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی به‌تحصیل پرداخته و لیسانس گرفت. سپس در سال ۱۳۳۵ش به استخدام آموزش و پرورش درآمده و ۱۰ سال به تدریس در دبیرستان‌های اصفهان پرداخت. در کنار آن تحصیلات عالیه خود را دنبال کرده و در سال ۱۳۴۷ش رساله دکتری خود درباره «ترجمه تفسیر طبری» را زیر نظر استاد مدرس رضوی در دانشگاه تهران گذراند و به درجه دکترای ادبیات فارسی نائل شد. و به تدریس در دانشگاه تهران مشغول شد. در سال ۱۳۵۲ش به انگلستان رفت و در دانشگاه «دورهام» به تدریس ادبیات فارسی پرداخت. وی پس ازپیروزی انقلاب بازنشسته شده و به تحقیق و تالیف و تدریس در دانشگاه‌های آزاد پرداخت. وی در ۴ آبان ۱۳۹۱ درگذشت ارامگاه وی در قطعه هنرمندان و نام آوران آرامستان اصفهان قرار دارد.
ادج

جوان ترين استاد زبان وادبيات فارسي از ديار طالخونچه

ذه

دكتر احمدرضا یلمه‌ها، در سال ۱۳۵۳ در یک خانواده مذهبی در شهر طالخونچه از توابع شهرستان مبارکه واقع در استان اصفهان متولد شده و هم اکنون ساکن اصفهان می باشند. وی دوران تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در مدرسه امام صادق (ع) شهر طالخونچه به اتمام رسانیده است و سپس وارد دبیرستان طالقانی این شهر شده و در سال ۱۳۷۱ در رشته فرهنگ و ادب موفق به اخذ مدرک دیپلم شده است. سپس در همان سال (۱۳۷۱) موفق به قبولی در رشته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه اصفهان شده و در سال ۱۳۷۵ با معدل كل ۹۴/۱۷ و با درجه ممتاز فارغ التحصیل گرديده است . وي بلافاصله در سال ۱۳۷۵، در مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان پذیرفته شده و در عین حال جزء اولین دانشجویان المپیاد علمی کشور نيز شناخته شده است در سال ۱۳۷۷ با معدل ۹۶/۱۷ و با کسب رتبه ممتاز، موفق به دریافت مدرک كارشناسي ارشد از دانشگاه اصفهان گردیده است. نامبرده در سال ۱۳۷۷ در آزمون دكتري دانشگاه اصفهان با رتبه كتبي ۱ يك پذيرفته شده و در سال ۱۳۸۳ موفق به دريافت دكتري تخصصي از آن دانشگاه گرديده است. وی در حال حاضر یکی از جوان‌ترین کسانی است که دارای مرتبة دانشیاری در رشته زبان و ادبیات فارسی در کشور است و دارای ۱۰ جلد کتاب چاپ شده و بیش از ۷۰ مقاله علمی معتبر می‌باشد.  

نام شخصيت هاي ورزشي:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × یک =

فهرست